زنی با فروختن سنگ عقیق سلیمانی خام برای فرزند خود گوشواره خرید

در میان فعالیت های تفریحی مختلفی که ایالت اورگان به آن می بالد شکار سنگ عقیق سلیمانی خام یکی از هیجان انگیزترین و لذت بخش ترین آنهاست.

عقیق ها در حالی که ارزش پولی کمی دارند (به غیر از برخی قطعات استثنایی)، می توانند برای ایجاد جواهرات خیره کننده، مهره ها، گلدان ها، زیور آلات و سایر آثار هنری استفاده شوند. این نوع کلسدونی از سنگ های قیمتی نیمه قیمتی محسوب می شود.

عقیق شکلی از کلسدونی با نوارهای متحدالمرکز است. اصطلاح “عقیق” همچنین برای کلسدونی بدون نوار با انواع مختلف اجزاء مانند خزه، ستون یا عقیق شعله استفاده می شود. مواد نیمه شفاف یا نیمه شفاف بدون بند که شبیه عقیق هستند، کلسدونی هستند.

نوارهای متمایز، الگوهای رنگی و “ناخالصی” عقیق را منحصر به فرد و مطلوب می کند.

عقیق که از سیلیسیم دی اکسید SiO2 تشکیل شده است، یک کوارتز ریز کریستالی یا کریپتوکریستالی نیمه شفاف یا نیمه شفاف است. این ماده معدنی سخت و جذاب دارای خواص کاری عالی، سختی بالای 7 مقاومت در برابر اسید و کیفیت سطح صیقلی عالی است.

بیشتر عقیق ها به صورت حفره ها و رگه های زیرزمینی جریان های آتشفشانی باستانی عمدتاً در ریولیت و بازالت تشکیل شده اند.

شکل گیری حفره ها را می توان به شکل گیری قاره ها ردیابی کرد. لایه‌های گدازه مذاب حاوی گازهای به دام افتاده بودند و با سرد شدن و سخت شدن سنگ‌ها، گازها از شکاف‌ها خارج می‌شدند و حفره‌هایی را پشت سر می‌گذاشتند.

حفره های خالی به تدریج با مایعات سیلیسی فوق اشباع پر شد که یک تبلور فعال در داخل ایجاد کرد. میکرو کریستال های فیبری ریز خود را به دو طرف حفره یا درز می چسبانند. ناخالصی‌های معدنی مختلف در امتداد نوارهایی که حلقه‌های متضاد تشکیل می‌دادند جمع‌آوری شدند. تعادل بین سیلیس و ناخالصی های معدنی در نتیجه تشکیل عقیق ها با نوارهای متناوب بود.